preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac

Biljni svijet

Maćuhice

Autor: Ivan Turjak, 17. 2. 2011.

Viola x wittrockiana (Maćuhica)  pripada porodici violaceae, čije su vrste bile poznate još u 4. stoljeću prije Krista. U jednom engleskom vrtu vrtlar W. Thompson stvorio je 1839. godine križanjem viola tricolor i još triju europskih vrsta istog roda današnju maćuhicu. Opis cijelog križanja sastavio je švedski botaničar V.  B.  Wittrock, po kojem je vrsta kasnije i nazvana. Ta dvogodišnja vrsta naraste 20-ak centimetara u visinu. Cvjetna glavica veličine je 5 do 10 centimetara, a čini je pet baršunastih latica koje mogu biti jednobojne ili višebojne. Boje variraju od bijele, žute, narančaste, crvene, plave do ljubičaste. Kod višebojnih maćuhica (multiflora) sredina cvijeta je tamnoplave do crne boje i taj dio cvijeta zove se lice. Cvate u proljeće i jesen, a tijekom ljeta zbog visokih temperatura, koje ne podnosi, cvatnja se prekida. Voli osunčano do djelomično sjenovito mjesto. 

 Biljke se sade na razmak 10 do 15 centimetara. Vole rahlo, hranivima bogato tlo. Najlakše ju je razmnožiti sjemenom, i to tako da ga posijete sredinom srpnja ili početkom kolovoza. Kada se razviju prvi listovi biljke, prepikirajte ih i čuvajte u zaštićenom prostoru.  Na otvoreno se sade  početkom jeseni ili u proljeće. Njezina namjena je raznolika, možete je saditi na gredice, kao obrub ili u sandučiće. Tijekom sezone cvatnje potrebno ju je prihranjivati kako bi bujnije cvala, a koristite hraniva s više fosfora i kalija a manje dušika, no možete koristiti i neko od tekućih hraniva ili ono granulirano sporo otpuštajuće. Maćuhice su od bolesti podložne sivoj pljesni, crnoj truleži i antraknozama koje uzrokuju truljenje biljaka. Kako biste spriječili propadanje biljaka, umjereno ih zalijevajte. Izbjegavajte zalijevanje u večernjim satima kako se vlaga ne bi zadržavala na listovima i oko biljke. Mladi listovi tek posađenih biljaka poslastica su puževima,  pogotovo onima bez kućice. Upravo zbog toga, dok se ne ukorijene, maćuhice zaštitite malčem ili sadite za suha vremena kada je opasnost od pojave puževa manja. Od insekata često ih napadnu lisne uši i crveni pauk. Problem možete riješiti nekim od insekticida ili nekim prirodnim sredstvom.Maćuhice možete saditi u jesen i u proljeće. Sadite li ih u jesen prije početka jakih hladnoća, biljke prekrijte slojem slame. Ako nećete uzgajati biljke iz sjemena, pri kupnji obratite pozornost na izgled biljke, ne smije biti uvenula, a kupite one s manje otvorenih cvjetova, s većim brojem pupova. Kad počnu cvasti, ocvale cvjetove redovito uklanjajte s biljaka kako bi što duže cvale.








Oglasna ploča
 
Drugi obr. mat. 2023.
 
Udžbenici 2023./2024.
 
Sigurniji internet

 
Upisi u SŠ
 
Poruka tjedna

Izgovorene riječi ponekad bole, ali češće bole one neizgovorene...

 
Javni poziv ponude
Priloženi dokumenti:
Obrazac-Skola u prirodi 2018..docx

 
Anketa
Koji je tvoj omiljeni predmet?





 
Školski list Breza

Breza 13

Breza br. 12

Skolski list Breza

 
Eko paket

 
"Skockali" smo se...

 
CARNet
 
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

 
Linkovi...
 
Na današnji dan

 
Raspored sati

 
 > Taj čudni svijet  > Životinjsko i biljno carstvo  > Biljni svijet
CMS za škole logo
Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac / Braće Petr 2, HR-43284 Hercegovac / www.os-skolara-hercegovac.skole.hr / ured@os-skolara-hercegovac.skole.hr
preskoči na navigaciju