preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac

Biljni svijet

Flamingov cvijet (Anthurium)

Autor: Patrik Krmić, 23. 5. 2014.

Flamingov cvijet, Anturij – lat. Anthurium je tropska biljka iz porodici Araceae, a porijeklom iz Američkih tropskih krajeva uspješno se uzgaja kao sobno cvijeće, a moramo joj osiguramo visok stupanj vlage u zraku da može rasti kao sobna biljka.

U svijetu je poznato 550 vrsta ovog cvijeta koje je postalo popularno tek poslije 2. svjetskog rata. Vrlo je dekorativna sobna biljka ali i kao cvijeće u vazi koje kao takvo može dugo izdržati u vodi.Flamingov zaštitni znak je njegova crvena boja, ali ponekad  ih možemo naći bijele ili ružičaste boje te pjegave.

Najčešće vrste koje susrećemo u našim cvjećarnicama su:

A. Andraeanum ili veliki anturij čije stabljike narastu i do 1m u visinu. Listovi su zelene boje i dužine oko 40cm. Sam cvijet, odnosno krunica je srcolikog oblika i velika sa uspravnim klasom u sredini koji je žute boje.

A.Scherzerianum je nešto nježnije pojave od prethodnika, vrlo su slični, a klas je svijetlo crvene boje i savijen. Osim visoke vlage u zraku, zahtjeva od dobro osvijetljenog mjesta bez direktnog sunca do polusjenovitog položaja. Ova vrsta dobro podnosi suhi zrak dnevnog boravka, ali to ne znači da mu ne treba ovlaživati zrak. 

Pripazite da temperatura tijekom zime ovom cvijetu ne bude niža od 16C°. Za vrijeme cvatnje zalijevajte ga mekom vodom i dobro pripazite da voda prilikom prskanja ne dođe na klas jer on mora biti suh, u protivnom se pojavljuju mrlje koje izgledaju vrlo ružno i mogu dovesti do ugibanja cvijeta.

Gnojivom za cvijeće, anturij prihranjujte 2 tjedna u razdoblju od ožujka do lipnja. Također se kao dobra prihrana u vrijeme cvatnje pokazalo i razrijeđeno kravlje gnojivo, u omjeru 10 l vode i pola lopate gnoja. Cvijet je bitno presaditi u proljeće i to svake godine u zemlju za cvijeće u koju ste dodali malo livadske zemlje ili u humus.

Nažalost zbog oksalata i tvari koja još nije poznata a ima svojstva nagrizanja, ovaj cvijet je otrovna biljka. Njegovi otrovi djeluju iritirajuće na sluznicu i kožu. Stoga ga ne preporučujemo za uzgoj osjetljivim osobama.  Za vrijeme uzgoja pripazite na tripseve, crvenog pauka ili štitaste uši, te na pravilnu njegu.




Izvor: http://www.index.hr/vijesti/clanak/prekrasne-i-ubojite-10-najotrovnijih-vrtnih-biljaka/422814.aspx




Oglasna ploča
 
Drugi obr. mat. 2023.
 
Udžbenici 2023./2024.
 
Sigurniji internet

 
Upisi u SŠ
 
Poruka tjedna

Izgovorene riječi ponekad bole, ali češće bole one neizgovorene...

 
Javni poziv ponude
Priloženi dokumenti:
Obrazac-Skola u prirodi 2018..docx

 
Anketa
Koji je tvoj omiljeni predmet?





 
Školski list Breza

Breza 13

Breza br. 12

Skolski list Breza

 
Eko paket

 
"Skockali" smo se...

 
CARNet
 
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

 
Linkovi...
 
Na današnji dan

 
Raspored sati

 
 > Taj čudni svijet  > Životinjsko i biljno carstvo  > Biljni svijet
CMS za škole logo
Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac / Braće Petr 2, HR-43284 Hercegovac / www.os-skolara-hercegovac.skole.hr / ured@os-skolara-hercegovac.skole.hr
preskoči na navigaciju