2010-09-16 16:40:00

Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

 Ujedinjeni su narodi 1994. proglasili 16. rujna Danom   zaštite ozonskog sloja s ciljem da se naglasi važnost provedbe Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj.

 Zemlje članice Monteralskog protokola obvezale su se na poduzimanje mjera za ukidanje potrošnje ozonu štetnih tvari. Ove se godine obilježava 20-a godišnjica Montrealskog protokola, jednog od najuspješnijih  međunarodnih sporazuma.

 Provedbom Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj postignuto je značajno globalno smanjenje emisija ovih tvari u zrak. Međutim, s obzirom da se radi o postojanim tvarima, smanjivanje njihovih koncentracija u stratosferi je sporo, stoga stručnjaci predviđaju da će tek sredinom stoljeća biti uspostavljena prirodna ravnoteža stvaranja i razgradnje ozonskog sloja.

Republika Hrvatska stranka je Montrealskog protokola, a za njegovu provedbu nadležno je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Temeljem Zakona o zaštiti zraka (NN, br. 178/04) koji je stupio na snagu 31. ožujka 2005. donesena je Uredba o tvarima koje oštećuju ozonski sloj (NN, broj 120/05) i njome je od 1. siječnja 2006. godine ukinuta potrošnja klorofluorougljika (CFC) i metil bromida. U suradnji s Programom zaštite okoliša Ujedinjenih naroda, Industrija i okoliš (UNEP IE), 1996. godine izrađen je Nacionalni program za postupno ukidanje tvari koje oštećuju ozonski sloj. Zahvaljujući provedenim projektima ukinuta je potrošnja klorofluorougljika (CFC-a) u sektoru proizvodnje pjenastih materijala, kozmetičkih aerosola i u rashladnom sektoru, a provedbenim projektom sa proizvođačima presadnica duhana ukinuta je potrošnja metil-bromida. Projekt ukidanja potrošnje metil bromida u proizvodnji presadnica duhana Ministarstvo je u Požeško-slavonskoj županiji i Virovitičko-podravskoj županiji financiralo s 1.980.000,00 kn.

Najveći potrošač po ozon štetnih tvari (Klorofluorougljikovodika HCFC-a,) je sektor rashladnih i klimatizacijskih uređaja te je stoga i najkompleksniji zadatak njegovo postupno ukidanje. Ministarstvo je do sada uložilo 400.000.00 kn u opremanje centara za prikupljanje, obnavljanje i oporabu freona u Zagrebačkoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, a nabavljena je oprema za srednje strukovne škole u Velikoj Gorici, Splitu, Slavonskom Brodu, Karlovcu, Čakovcu, Osijeku, Šibeniku i Labinu.

 

IZVOR:www.zamirine.hr


Osnovna škola Slavka Kolara Hercegovac